Ekoloji ve Kriz, anlatılar, Akademi, İstanbul

Merhaba,

Bahara da merhaba! Doğayla beraber Poedat da canlanıyor. Sizlerle paylaşmak istediklerimiz var.

  1. Poedat Akademisi: 3. Buluşma

  2. Sarsılan Anlatılar

  3. Ekoloji ve Kriz Yeni Etkinlik

  4. Poedat İstanbul Grubu Yeni Toplantı


Poedat Akademisi: 3. Buluşma

Poedat Akademisi, akademik çalışmalar yapmayı amaçlayanlar için çok verimli bir ortam sağlıyor. Doktora sonrası araştırmacılar, doktora öğrencileri, yüksek lisans öğrencileri ve lisans öğrencileri için kaçırılmayacak bir fırsat olduğunu düşünüyoruz. 15-19 Temmuz’da Gümüşlük Akademisi’ndeyiz.

Konuşmacı başvuruları için son tarih: 15 Mart.

Bilgi ve başvuru için tıklayın.

Bir önceki Poedat Akademisi’nden… Bilgi ve özgürlük.


Sarsılan Anlatılar

Türkçe edebiyatta postkolonyalizm, makineler ve cinsiyet, Alevilik ve epistemik şiddet, kutsallık ve kurbanlık mekanizmaları gibi kavramlardan yola çıkarak “anlatı”yı ve “karşı anlatı”yı merkeze aldığımız Sarsılan Anlatılar için başvurular devam ediyor. 9-12 Nisan’da Şirince’deki Tiyatro Medresesi’ndeyiz.

Katılımcı başvuruları için son tarih: 8 Mart.

Bilgi ve başvuru için tıklayın.

Etkinlikte inceleyeceğimiz metinler arasında olan Donna Haraway’in 1985’te yayımladığı Siborg Manifestosu, “cinsiyet sonrasılık” kavramı üstüne büyük bir tartışma başlatmıştı.


Ekoloji ve Kriz

Eşine az rastlanan bir krizin içinde, yok oluşun eşiğindeyiz. Bütün bir kıtaya yayılan yangınlar ormanları yok ediyor, hayvanlar göç yollarını değiştiriyor, insanlar topraksızlaşıyor, biyolojik çeşitlilik azalıyor ve devletler kaynaklar için savaşmaya hazırlanıyor. Verilen sözlerin ardı arkasına biriktiği, eylemin ise göreli olarak cılız kaldığı bir zamanda nereye gittiğimizi kestiremiyoruz.

Ekoloji ve Kriz; iklim adaleti, iklim direnişleri ve iklim olağanüstü hâli gibi kavramlar çerçevesinde gezegenimizin karşı karşıya olduğu riskleri politik, ekonomik ve tarihsel yönleriyle inceleyecek.

28 Mart Cumartesi ve 4 Nisan Cumartesi günlerinde Moda Sahnesi’nde gerçekleşecek etkinlikte Fikret Adaman, Hikmet Kuran, Sinan Erensü ve Begüm Özkaynak konuşma yapacak.

Bilgi için tıklayın.


Poedat İstanbul Grubu

2014’den beri dönemsel olarak toplanan Poedat İstanbul Grubu, mart ayında Hypatia: A Journal of Feminist Philosophy dergisinde Thomas Randall imzasıyla yayımlanan Care Ethics and Future Obligations metnini inceleyecek. Metin, yeni ve gelişen bir alan olan “gelecek çalışmaları” çerçevesinde şimdiki kuşaklarla gelecek kuşaklar arasında kurulabilecek bir özen etiğinin olanaklarını ve yaralanabilirliği tartışmaya açıyor.


Instagram | Twitter | Facebook | YouTube